تحلیل بازار

 

بازار جهانی فولاد مدتی است که شرایط مطلوبی نداشته و کاهش قیمت تمام‌شده و ضعف تقاضا باعث کاهش شدید قیمت‌ها شده است. این در حالی است که با توجه به کاهش حجم تولید، نزدیکی به روزهای سرد سال و افزایش فصلی تقاضا مخصوصا برای انواع صنعتی و کاهش شدید موجودی انبارها به نظر می‌رسد بازار فولاد وارد یک فاز صعودی خواهد شد.

به گزارش«فولاد نیوز»، انجمن جهانی فولاد در ماه جولای از افزایش 7/1 درصدی رشد تولید فولاد خام در جهان گزارش داد. این در حالی بود که افزایش حجم تولید فولاد خام در کشورهای مهمی همچون چین تنها 5/1درصد، برزیل 5/0 درصد و برای ژاپن این نرخ صفر درصد گزارش شد. همچنین رشد تولید فولاد خام در کره جنوبی 3/6درصد، آمریکا 3/2درصد و برای آلمان 5/1درصد ثبت شد که نشان می‌دهد کشورهای مهم وارد یک فاز عقب‌نشینی و برخی کشورهای دیگر و البته صنعتی وارد فاز افزایش تولید شده‌اند. رشد1/8 درصدی حجم تولید فولاد خام روسیه و افت 8/11 درصدی تولید اوکراین نیز در نوع خود حائز اهمیت بود.این شرایط که دقیقا به دلیل ضعف تقاضای موثر رخ داد، نشان‌دهنده کاهش جذابیت تولید در کشورهای اصلی تولیدکننده فولاد بود. از سویی استفاده از ظرفیت‌های نصب شده موجود برابر با 4/75درصد برآورد شده که به نسبت مدت مشابه سال قبل از کاهش 9/2درصدی آن حکایت می‌کند.تمامی این موارد نشان می‌دهد بازار فولاد جهانی وارد یک فاز عقب‌نشینی شده که افت حجم تولید را می‌توان مهم‌ترین‌ رخداد در این بازار عنوان کرد. با توجه به ضعف تقاضا و کاهش سودآوری شرکت‌ها تصمیم به كاهش تولید می‌تواند گام بزرگی برای بهبود بازار فولاد تلقی شود.

در ایران اولین روز معاملاتی فولاد در هفته جاری با نوسانات مختلفی از قیمت‌ها در بازار غیررسمی همراه شد.

ورق‌های فولاد مبارکه و فولاد سبا در برخی ضخامت‌ها در بازه 5 تا 15 تومان با رشد قیمت روبرو شد.

طی روزهای گذشته نوسان رو به بالای نرخ ارز در بازار غیررسمی و ورود دلار به کانال 3180 تومان (پس از مدت‌ها تغییرات بسیار محدود و کم‌دامنه این ارز رایج در مبادلات تجاری)، موجب تغییر مسیر قیمت‌ها در بازار فولاد شد و پس از مدت‌ها ریزش متوالی نرخ انواع آهن‌آلات پتانسیل رشد یا بعضا ثبات قیمت را به این بازار نیمه جان تزریق کرد. برخی معامله‌گران و فعالان بازار در ارتباط با نوسانات اخیر قیمت‌ها می‌گویند، کاهش چشمگیر تقاضا و رکود مبادلات روزمره در بازار محصولات فولادی تا حدی است که این جرقه‌های کوچک نیز توانایی اثرگذاری چندانی در بازار نداشته و به سرعت خاموش خواهد شد. این عده معتقدند به علت عدم تغییر محسوس و امیدوار‌کننده در وضعیت پروژه‌های عمرانی جدید و ساخت و ساز مسکن، عرضه‌کننده‌های محصولات فولادی چاره‌ای به جز کاهش بیشتر نرخ در مواجهه با استعلام قیمت‌ها از جانب خریداران ندارند که همین امر نیز موجب می‌شود مادامی که عوامل رکود صنعت فولاد پابرجاست چشم‌انداز نوسانات قیمت‌ها در این بازار نزولی باشد.

واقعیت ساده‌ای که هم اکنون در بازار به سادگی به چشم می‌خورد افزایش هزینه تولید در کنار ضعف مبرم تقاضا در بازار است. پس از اجرای مرحله دوم قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در ابتدای سال جاری شاهد افزایش قیمت سوخت و افزایش هزینه حمل‌و‌نقل بودیم که به‌صورت مستقیم بر قیمت تمام شده محصولات فولادی مخصوصا در واحدهای کوچک‌تر نوردی یا واحدهای ذوب القایی موثر بود. این اتفاق که دقیقا با آمارهای بانک مرکزی مبنی بر افزایش قیمت تولیدکننده همخوانی داشت در روزهای اخیر و رشد نرخ ارز آزاد همپوشانی پیدا کرده و در شرایط ضعف محسوس تقاضا به سخت‌تر شدن اوضاع تولید منتهی شده است. در این چارچوب و در کنار عدم تخصیص ارز مبادلاتی به فولاد (به استثنای ورق) هر گونه نوسان قیمت شمش ممکن بوده و می‌تواند بر کل بازار موثر واقع شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

گردآورنده : ابراهیم عابدی 

1393/6/18